Home / ACTUALITATE / Simona Halep este în finala Australian Open

Simona Halep este în finala Australian Open

A fost o victorie senzaţională împotriva lui Angelique Kerber, la capătul unui meci intens, dramatic şi epuizant! Simona Halep a început meciul ca din tun, a condus cu 5-0 şi s-a impus în prima manşă cu 6-3. În partea a doua, Kerber a revenit de 3-1 pentru Simona şi a tranşat setul: 6-4.

Decisivul a fost o luptă cum rar se vede: mai întâi, Simona a irosit două mingi de meci la 5-4. Apoi, românca a salvat două mingi de meci la 6-5 pentru Kerber.

În fine, românca a reuşit breakul decisiv la 8-7 şi s-a calificat în finala Australian Open după un meci la care e greu şi să te uiţi. Simona Halep va juca sâmbătă împotriva lui Caroline Wozniacki în ultimul act.

Învingătoarea va lua trofeul şi locul unu WTA.  2 ore şi 22 de minute a durat partida dintre Halep şi Kerber.